• .
    .
  • .
    .
  • SUCHAR to
    SUCHAR to
  • nauka
    nauka
  • wyzwania
    wyzwania

26 marca grupa uczniów XIV LO wraz z Panią Beatą Małysz wzięła udział w tegorocznej edycji Hispanofonii. Owo święto organizowane jest cyklicznie przez pracowników sosnowieckiego Wydziału Humanistycznego (dawniej Wydziału Filologicznego) Uniwersytetu Śląskiego, a jej adresatami są uczniowie szkół średnich naszego województwa, którzy uczestniczą w lekcjach języka hiszpańskiego.

Hasło przewodnie Hispanofonii 2021: „500-lecie wyprawy Magellana dookoła świata” odnosiło się do epoki wielkich odkryć geograficznych przełomu XV i XVI wieku. Wraz z dotarciem hiszpańskich statków do wysp i wybrzeży Ameryki nastąpił szybki wzrost zainteresowania Europejczyków nieznanym dotąd lądem. Ci zapragnęli nie tylko poznać Nowy Świat, ale także podporządkować go władcom, jakich reprezentowali. W pierwszej połowie XVI wieku prym w eksploracji i kolonializacji nowych terenów za oceanem wiedli właśnie mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego: Hiszpanie i Portugalczycy. Konsekwencją ich podbojów jest fakt, iż obecnie większość obywateli Latynoameryki posługuje się językami tychże narodów.

 

Program wspomnianego wydarzenia był bardzo bogaty. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Pani dr Ewelina Szymoniak, Zastępca Dyrektora Kierunku filologia romańska. Po uroczystej inauguracji krótkie prelekcje dla zgromadzonych przez komputerami uczniów wygłosili nauczyciele akademiccy. Pan mgr Bartosz Poloczek w swoim wystąpieniu „Półwysep Iberyjski – osobny kontynent?” omówił ciekawe miejsca, jakie spotkać można w zawartej w tytule części Europy. Pani dr Cecylia Tatoj natomiast zabrała gości uczelni w krótką podróż nad Atlantyk. W wykładzie pt. „Wyspy Kanaryjskie – kraina wiecznej wiosny?” opowiedziała o jednym z najważniejszych, wakacyjnych celów podróży miłośników ciepła i pięknych plaż.

 

Inne zajęcia poświęcono tematyce latynoamerykańskiej. Pani dr Anna Nowakowska-Głuszak w prelekcji pt. „Nowy Świat czy nowy wszechświat, czyli gdzie kończą się nasze odkrycia” zachęciła zebranych do głębszej refleksji na temat wpływu, jaki wywarła konkwista na życie andyjskich Inków. Pani mgr Paulina Krawczyk w wykładzie pt. „Bohaterowie walk o niepodległość Ameryki” przybliżyła postacie Simona Bolívara i Joségo de San Martína – kreolskich dowódców, dzięki których odwadze i determinacji duża część zamorskiego imperium Hiszpanii została wyzwolona spod władzy Korony. Do końca XIX wszystkie hiszpańskie kolonie uzyskały niepodległość. Pani dr Natalia Wiśniewska w swoim wystąpieniu pt. „Ameryka Łacińska w Twoim domu, czyli co Hiszpanie przywieźli z Nowego Świata” wskazała produkty (warzywa), jakie zaczęto importować do Europy zza oceanu. Zwieńczeniem Hispanofonii 2021 był tradycyjny konkurs dla uczniów.

 

Bardzo dziękujemy Pracownikom Wydziału Humanistycznego, a zwłaszcza jego Organizatorom: Pani mgr Anieli Kucharskiej i Pani mgr Magdalenie Sędek, za zaproszenie na święto hispanojęzycznych klas naszego województwa. Spotkanie nie tylko pozwoliło nam pogłębić wiedzę o historii państw Półwyspu Iberyjskiego i ich zamorskich kolonii, ale przede wszystkim sprawiło, że chociaż na chwilę mogliśmy poczuć się częścią akademickiej wspólnoty.

 

Źródło obrazu: oficjalny profil na Facebooku Kierunku Filologia Romańska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 

 

Back to top