• .
    .
  • .
    .
  • SUCHAR to
    SUCHAR to
  • nauka
    nauka
  • wyzwania
    wyzwania
51
28
10
48
69 — kopia
39
b
58
27
29
43
61
33
26
49
53
83
87
a
88
20211022_104129
aq
xx
s
ww
Previous Next

21 października 2021 r. grupy klas: 2C, 3B i 3b, pod opieką swoich wychowawców – Państwa: Beaty Małysz, Anny Gryglaszewskieji Dawida Ceglarka oraz Pana Andrzeja Adamczyka, wybrały się na trzydniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego.

ZAKOPANE - RELACJA FILMOWA

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od gry miejskiej w Krakowie, a udział w niej pozwolił nam lepiej poznać dawną stolicę Polski, jej dzieje oraz zabytki. Te ostatnie podziwialiśmy także podczas rejsu statkiem po Wiśle. W nagrodę zwycięska drużyna otrzymała słodki upominek, a wszyscy mogliśmy delektować się smakiem przygotowanych dla nas naleśników. Mieliśmy szczęście - pogoda nam dopisała; było ciepło i przyjemnie.

Później ruszyliśmy w stronę Zakopanego i tu zakwaterowaliśmy się w urokliwym pensjonacie w stylu zakopiańskim „U Grażyny”, gdzie czekała na nas przepyszna kolacja. Zanim rozeszliśmy się do naszych pokoi na nocny odpoczynek, mieliśmy czas na chwilę relaksu. Wspólnie bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki i grze w ping-ponga.

W piątek, 22 października, uczestnicy wycieczki wybrali się wraz z przewodnikiem na wyprawę w góry do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy jego najpiękniejszą dolinę - Kościeliską. Poznaliśmy historię wydobycia tutejszych złóż, wypasu owiec i produkcji oscypka. Największą atrakcją parku okazał się Wąwóz Kraków. Pogoda nam dopisała, a jasno świecące słońce sprawiło, że spacer był bardzo przyjemny.

Piątkowe popołudnie także spędziliśmy aktywnie - udaliśmy się kolejką szynowo-torową na Gubałówkę, skąd rozpościerał się przepiękny widok na okolicę. Tu mieliśmy nieco czasu, który mogliśmy spożytkować na kontemplację gór lub drobne zakupy. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na PęksowymBrzyzku - miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków, m. in.: Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza czy Tytusa Chałubińskiego. Późnym popołudniem udaliśmy się na Krupówki, najsłynniejszą ulicę Zakopanego. W czasie jej zwiedzania mieliśmy okazję zakupić pamiątki dla rodziny i przyjaciół.

W ostatnim dniu wycieczki, 23 października, po przepysznym śniadaniu, wybraliśmy się do Jaszczurówki, której najciekawszym obiektem jest drewniana kaplica w stylu zakopiańskim, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Następnie udaliśmy się pod skocznię - Wielką Krokiew, a Pan Adamczyk przedstawił kilka ciekawostek na temat treningów polskich skoczków do zawodów. Mieliśmy też okazję zobaczyć osoby przygotowujące się do nich. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to ostatni punkt programu. Tu przyjrzeliśmy się największej w Polsce makiecie Tatr, a także odwiedziliśmy sale poświęcone przyrodzie parku. Interaktywne pokazy pozwoliły nam lepiej zrozumieć naturę. Po obiedzie, bogatsi o nowe doświadczenia i lepiej zintegrowani, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Katowic.

Wycieczkę będziemy wspominać jako czas zabawy i nauki, który zrekompensował nam nieco okres kwarantanny spędzonej w domu.

Back to top